Olympijský zážitek

52174828931 67ccaebeba c

26.6.-1.7. proběhla největší sportovní akce pro děti a mládež v Česku - Olympiáda. Konala se v Olomouci za tropického počasí a nabídla nejen úžasné výkony, ale také skvělou atmosféru, nezapomenutelné zážitky, nová přátelství a chuť a motivaci ke sportu. Za mě si troufám říct, že poselství olympiády bylo naplněno a účastníci budou ještě hodně dlouho vzpomínat na tuto zkušenost.
Výpravu Moravskoslezského kraje doplnilo celkem 9 vítkovických atletů a jak se jim na takové velké akce dařilo?

Jako první se v úterý - úvodní den olympiády představili naši sprinteři. Kačka SALVOVÁ byla znatelně lehce nervózní a ve třetím rozběhu doběhla v čase 8.46s šestá, což na postup do další fáze nestačilo. Do semifinále se mezi staršími žakýněmi podařilo probojovat Niki POLÁŠKOVÉ, která předvedla vyrovnané výkony pod 8 sekundovou hranici. V rozběhu předvedla čas 7.94s, který ji s velkým Q posunul do semifinále, ve kterém následně běžela 7.97s. Na postup do finále bylo třeba běžet 7.92s a lépe. S pro žactvo nezvyklou - tříkolovou soutěží se skvěle popral Peťa CHOVANEC, který se probil až do finále. Navíc v každém ze tří běhů běžel lépe než byl jeho čas, díky kterému se na olympiádu nominoval a to si zaslouží velký respekt! Peťa si kromě krásného osmého místa odváží nový osobní rekord, který má nyní hodnotu 7,27s.
Současně se sprintery probíhala soutěž ve vrhu koulí, kde v kruhu bojovala Kája ČERVENKOVÁ. I na ní se projevila lehká nervozita, ale třetím pokusem se dokázala vzchopit a zabojovat o finálovou osmičku. Ta ji těsně unikla, a tak si za výkon 11.04m odváží hezké deváté místo. Vrh koulí byla také první finálová disciplína a zlato vybojovala zástupkyně našeho kraje Terka KUBAJUROVÁ:-)
I půlkaře a půlkařky čekala náročná dvoukolová soutěž a v rozběhu na 800m bojovala o finále Aďa KALANDROVÁ. Mladá závodnice předvedla svůj druhý nejlepší výkon a doběhla na čtvrtém místě, což přes tvrdý postupový klíč neprošlo. To byl nabitý první den atletiky na ODM.
Ve středu zaklekla do bloků Barča HRBÁČKOVÁ a na překážkách se ji podařilo vytvořit osobáček, kterým se velmi těsně přiblížila desetisekundové hranici a její nový osobák ma nyní hodnotu 10.01s. K super času gratulujeme o to víc, že si ho dokázala vytvořit i po dovolené u moře, ale jak je vidět, tak se Barča neflákala ale svědomitě se také připravovala. Sabča NESRSTOVÁ předvedla krásnou vyrovnanou sérii v hodu oštěpem, což potvrzují 4 hody za 30 metrů. Ten nejdelší přišel v pátých pokusech a dolétl až na 31.25m, což znamenalo čtvrtou pozici. Moc gratulujeme!
Poslední den soutěží byly na programu kromě štafet také běžecká finále na 100m překážek nebo třeba 300m a také oštěp. Stejně jako Sabča i Markét USTRNULOVÉ se v soutěži dařilo, ta se každým pokusem zlepšovala a posouvala výkon dopředu až na 37,17m, což znamenalo super sedmé místo! Rovněž v hodu oštěpem si nominaci na ODM vybojoval David PAVLIŠINEC, který ale kombinuje atletiku s házenou, a tak se v sektoru nepředstavil, protože jeho soutěž se kryla s bojem o medaili v házené, která nakonec dopadla úspěšně a David si pověsil na krk bronzovou medaili.

Poslední možnost jak získat alespoň jednu medaili za vítkovickou výpravu byly štafety. Mladší žactvo mělo na programu MIX štafety, které tvořily dvě děvčata a dva chlapci. MS kraj tyto mixované štafety postavil rovnou dvě. V áčkové štafetě běžela na posledním úseku Kačka Salvová. A v ´B´ štafetě bežely Aďa Kalandorvá s Barčou Hrbáčkovou. Ani jedna ze štafet ale neměla medailové ambice. Za to u staršího žactva to bylo naopak. Silné složení u děvčat s Niki Poláškovou na finiši dávalo velké naděje na medaili, ty se zhatily hned na první předávce, kde se štafetový kolík zastavil, lépe řečeno spadl na zem a štafeta se tak do cíle nedostala. Je to velká škoda, naše holky rozhodně měly na to poprat se o jednu z medailí, ale to je prostě sport. Napjatě jsme sledovali klučičí - stejně ambiciózní štafetu. Ta běžela ve složení Bendář (1. místo 300m) - Syslo (5. místo skok vysoký) - Kotek (SF, 60m) - CHOVANEC (8. místo 60m) v prvním běhu a favorizované páté dráze. První předávka byla rychlá, skoro bez chyby, lehké zaváhání přišlo na druhé předávce, ale nakonec proběhlo vše dle pravidel a regulí ve vymezeném území. Poslední třetí předávka byla na jistotu a tak mohl Peťa Chovanec stíhat dva finišmany, kteří byli v náskoku před ním. To se mu sice nepovedlo, ale třetí místo uhlídal před dotírající se štafetou z Jihočeského kraje. Hoši běželi výborných 27.00s což je historicky pátý nejlepší čas ČR!!! VELKÁ PARÁDA NA ZÁVĚR, MOC VŠEM ČLENŮM A CELÉ VÝPRAVĚ GRATULUJEME!

Celkově výprava našeho kraje získala celkem 5 medailí.
ZLATO - TERKA KUBAJUROVÁ, vrh koulí (FMIST)